Če prebereš obrazne izraze oseb ali pa vidiš namige hitreje kot Robert Downey Jr. v filmu Sherlock Holmes, potem je mogoče delo detektiva zate. Zasebni detektiv mora imeti visoko inteligenco, sposobnost razumevanja, domišljijo, predvsem pa dobro razvita čutila za opazovanje in spomin.
Poleg tega znanje, ki ga potrebuje detektiv zahteva izjemno emocionalno stabilnost ter tudi tehnično znanje za uporabo fotoaparatov, kamer in podobnih naprav. Delo pa zahteva tudi visoko sposobnost prepoznavanja predsodkov in sposobnost zadrževanja poslovnih skrivnosti. Eden bolj pomembnih dejavnikov, pa je tudi ta, da se mora detektiv večkrat v življenju odreči podkupnini, ki mu jo ponujajo ljudje, ki jih je ujel v prekršku.
V Sloveniji je registriranih približno 80 detektivov, ki za opravljanje dela potrebujejo veljavno detektivsko licenco. Pridobivanje licence določa zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim določa, da detektivsko licenco v Sloveniji lahko pridobijo samo osebe, ki so državljani Slovenije, EU ali pa ene od držav znotraj evropskega gospodarskega prostora kot je naprimer Švica. Zahtevana je najmanj sedma stopnja izobrazbe in pa opravljen izpit za detektiva. Poleg tega pred izdajo licence detektiv 2 leti ne sme delati v policiji in še nekaterih ustanovah.
Izpit za detektiva oz. usposabljanje poteka na gospodarski zbornici slovenije v obliki 80 ur praktičnega dela, po katerem pride na vrsto še ustni in pisni izpit. Licence po pridobitvi ni potrebno obnavljati, je pa potrebno vsaki 2 oz. vsake 4 leta obiskati redno usposabljanje detektivov.
Kljub temu, da detektiv ne sme opravljati delo policista 2 leti pred pridobitvijo licence je vseeno praktično, da imate izkušnje s tega področja. Detektiv med drugim zaradi varnostnih razlogov tudi rokuje z varnostnim orožjem. V praksi se novi detektivi na nalogah pridružijo detektivom z iskušnjami od katerih se skozi čas po pridobitvi več izkušenj odcepijo in odidejo na delo kot privatni detektivi.