Oljarna Kocbek na področju oljarstva deluje že več generacij, še vedno na istem posestvu na Stari Gori, kjer je Alojz Kocbek kupil posestvo in nato izkušnje, ki si jih je nabral z vzgojo rastlin in predelavo odličnega olja iz njih, prenesel tudi na naslednje rodove, ki se še danes ukvarjajo z isto dejavnostjo. Olja pridelujejo na tradicionalen način, ki je blizu naravi, kar se kaže v njihovi čistosti in kakovosti.
Zadovoljne stranke zelo pohvalijo tako njihovo bučno kot tudi sončnično in manj znano, zato pa toliko bolj posebno orehovo olje, poleg tega pa lahko v Kocbekovi oljarni kupite tudi domače suhe salame in ročno izdelane čokolade – za vsakogar nekaj, torej. Oljarna Kocbek se nahaja sredi vinogradov v neokrnjeni naravi, to pa vpliva tudi na vrhunskost izdelkov, ki jih pridelujejo. Sestavine zanje so skrbno izbrane, postopek izdelave pa ne vsebuje nobenih umetnih dodatkov, barvil ali česa podobnega, temveč zaupajo tradiciji in naravnim metodam, ki so se skozi zgodovino izkazale kot najboljše.
Še posebej slovijo po hladno stiskanem bučnem olju, ki je izdelano iz izbranih semen in zelo bogato z vitamini, minerali ter zdravimi nenasičenimi maščobnimi kislinami, ki pomagajo proti povečanem holesterolu, poleg tega pa se v bučnem olju skrivajo tudi snovi, ki jih cenijo predvsem moški, saj pomagajo ustaviti povečano rast prostate. Bučno olje pa ni le zdravo, ampak tudi odličnega okusa, ki ga zna ceniti vsak pravi gurman. Kuharski mojstri ga znajo uporabljati ne le na solatah in raznih drugih glavnih jedeh, temveč tudi pri sladicah. Vaniljev sladoled z nekaj kapljicami bučnega olja dobi popolnoma novo dimenzijo.
Večina ljudi meni, da je bučno olje zelo temne barve in močnega ter že kar malo grenkega okusa, poznavalci pa vedo, da to ne velja za vsa olja, temveč le za tista, ki so pridelana iz predhodno toplotno obdelanih oziroma prepraženih semen. S tem namreč olje dobi močnejši in bolj intenziven okus ter barvo, medtem ko ima hladno stiskano bučno olje milejši, bolj blag in bolj svež okus. Oljarna Kocbek vam ponuja obe vrsti olj, tako da lahko preizkusite tako hladno kot toplo stiskano bučno olje ter se nato odločite, za katere jedi boste uporabljali katerega od obeh.
Bučnemu olju pridelanemu s toplotno obdelavo semen je po konsistenci, barvi in močnemu okusu ter vonju blizu tudi orehovo olje, narejeno iz prepraženih orehovih jedrc. Seveda pa imajo v svoji ponudbi tudi hladno stiskano orehovo olje, ki je zlato rumene barve in zelo lepo diši. Njegov vonj je težko opisati, saj je zagotovo nekaj posebnega in edinstvenega. Poleg različnih vitaminov vsebuje tudi omega 3 maščobne kisline, ki so že dolgo znane kot nekaj, kar ima zelo pozitiven vpliv na naše zdravje in počutje.
Če ste ljubitelji olj, morate poskusiti tudi hladno stiskano sončnično olje domače pridelave, ki je popolnoma drugačno kot tisto, ki ga lahko kupite v trgovini oziroma navadno sončnično olje industrijske pridelave. Vsa zgoraj našteta olja so lahko tudi lepo darilo, še posebej če obdarujete tujce in jim želite podariti nekaj slovenskega in zelo dobrega, takšnega darila pa bo zagotovo vesel tudi vsak drug, ki sploh ne ve, kakšne dobrote vse pridelujejo v naši domovini.