Zakaj so pomembni jezikovni tečaji

Royal Russell_Computer RoomKljub temu, da se danes pričnejo otroci precej zgodaj učiti tujih jezikov – nekateri celo že v vrtcu, je znanje tujih jezikov pri nas na splošno še vedno precej slabo. Mlajše in srednje generacije sicer večinoma dobro govorijo po en tuj jezik, običajno tistega, ki so se ga med časom šolanja najdlje učile, z drugimi jeziki pa je že težava. Zaradi tega so vedno dobrodošli jezikovni tečaji.
Sodobni jezikovni tečaji niso toliko namenjeni učenju prvega tujega jezika, temveč predvsem učenju drugega ali tretjega. Marsikdo se zanje odloči zaradi zahtev pri iskanju zaposlitve ali zahtev na delovnem mestu, saj je znanje jezikov pogosto predpogoj za zaposlitev oziroma delo. Jezikovni tečaji pomagajo, da se naučimo tako osnov tujega jezika kot hkrati tistih besed in vsebin, ki nam bodo pri našem delu prišle najbolj prav.

Potreba po jezikovnem tečaju

Kdaj pa so potrebni dodatni jezikovni tečaji za tuje jezike, ki jih sicer že govorimo? Najbolj pogosto pride do potrebe po dodatnem izobraževanju zaradi specifike poklica. Potrebno se je torej naučiti poslovnega komuniciranja, in to ne le govornega, temveč tudi pisnega.
Za nadgradnjo znanja v poznavanje poslovnega komuniciranja v tujem jeziku se odločajo ljudje najrazličnejših poklicev. Včasih so bili to predvsem ekonomisti in tisti, ki so zaposleni v marketingu, saj je bil preboj podjetja na tuj trg brez dobrega poslovnega komuniciranja sicer pač težak, če že ne nemogoč. Z vstopom v Evropsko unijo se je pokazalo, da je potrebno nadgraditi jezik pogosto tudi na področju prava, kjer je ravno tako veliko različne terminologije. Z nastopom gospodarske krize in iskanjem zaposlitve izven meja Slovenije, pa se je povečalo zanimanje za tečaji poslovne komunikacije in izrazoslovja, zato se zanje odloča vse več ljudi najrazličnejših poklicev, med njimi so predvsem s področja zdravstva in strojništva.

Za učenje tujega jezika ni nikoli prepozno

Kadar torej osmislimo katerokoli učenje, navsezadnje tudi učenje tujega jezika, le-to postane že samo po sebi bolj dosegljivo. Ovire, ki nam v določenem življenjskem obdobju morda onemogočajo dosego zastavljenih ciljev so večinoma odraz lastnih strahov in prepričanj. Zato ni pomembno ali ste v času šolanja bili “talentirani” za jezike ali ne, vežno je, da primete bika za roge in sami sebi dokažete, da zmorete in si rečete: “Jezikovni tečaji, prihajam.”